You are here

Pathways Work at San Jac

Pathways Status Reports

2016

September 11, 2016   October 13, 2016   November 2016

2017

January 16, 2017

February 16, 2017

April 13, 2017

May 11, 2017

 

Pathways Leadership Council

Amy Austin

Professor of Vocational Nursing

Faculty Organization - President

Rhonda Bell

Dean of Allied Health and Natural Sciences

Pam Campbell

Associate Vice-Chancellor of Student Success Partnerships

Teri Crawford

Vice-Chancellor of Marketing, Government Relations and Public Affairs

Suzanne DeBlanc

Director, Enterprise Services

Chris Duke

Associate Vice-Chancellor of Institutional Effectiveness, Assessment, Accreditation

George González

Director – Research & Institutional Effectiveness

Rebecca Goosen

Associate Vice-Chancellor of College Preparatory

Sarah K. Janes

Associate Vice Chancellor of Continuing Professional Development

Chet Lewis

Vice Chancellor Fiscal Affairs

Ricardo Luna

Instructor, Welding Technology

Catherine O’Brien

Associate Vice-Chancellor for Learning

Jeffrey Parks

Dean of Business & Technology

Christina Potts

Department Chair -  Arts & Physical Education

Ann Tate

Dean of Liberal Arts

Stephen Trncak

Vice Chancellor of Human Resources

Rob Stanicic

Interim - Chief Information Officer

Joanna Zimmermann

Associate Vice-Chancellor for Student Affairs

Martha Robertson – Resource

Manger of the Pathways Initiative

Kelly Mizell – Resource

Leader of the Pathways Initiative

 

Student Continuum Task Force

Member

Category

Matt Lewis (Chair)

Faculty Representative, Mathematics

Sonya Prince - South

Faculty Representative, Developmental Education

Tanya Stanley - Central

Faculty Representative, Developmental Education

Larry May - Central

Faculty Representative, Physical and Life Sciences

Gail Mason, Department Chair - North

Faculty Representative, Technical Programs

Carla Ruffins - North

Faculty Representative, Health Sciences Programs

Daniel Longtin - Central

Faculty Representative, Fine Arts

Karen Hattaway - North

Faculty Representative, English

Paullett Golden - South

Faculty Representative, English

Angie Sprowl – South

Faculty Representative, Social and Behavioral Sciences

Debbie Simpson-Smith, Department Chair - Central

Faculty Representative, Education

Denelle Walker-Warner, Coordinator - South

Representative, Orientation and Campus Tours

Tami Kelly, Dean - North

Representative, Student Development

Debbie Smith, Dean Student Development - South

Representative, Career and Employment Services

Robert Merino, Dean

Representative, Financial Aid

Christine Torres, Director - Central

Representative, Educational Planning, Counseling, and Completion

Deanna Clark, Manager Admissions - North

Representative, Enrollment Management

Eddie Weller, Director

Representative, Honors Program

Kathy Edwards, Business Analyst

Representative, Information Technology

Joan Rondot, Associate College Registrar

Representative, Registrar

April Kearns, Manager

Representative, Banner Student Systems Services

Sherry Ransdell, Director

Representative, Instructional Design

Karen Blankenship, Director - Central

Representative, Library

Rosalyn Parker (Resource)

Manager, Organizational Development

Susan Temple (Resource)

Vice President, Organizational & Talent Development

Kelly Mizell (Resource)

Pathways Program Leader

Martha Robertson (Resource)

Pathways Program Manager

Laurel Williamson (Resource)

Deputy Chancellor and President

 

Pathways Mapping Teams - Group 1

BIOLOGY Pathway Team

Leader:

Susan Starr

Faculty

Ethel Cornforth

Faculty

Danielle McGrath

Faculty

Barbara Schumacher

Advising staff

 

 

CHEMISTRY Pathway Team

Leader:

Christopher Wild

Faculty

Ann Cartwright

Faculty

Rachel Garcia

Faculty

Bennie Jenkins

Advising staff

 

 

GEOLOGY Pathway Team

Leader:

Liana Boop

Faculty

Karen Duston

Faculty

John Franklin Dzuryak

Faculty

Malcolm Sadler

Advising staff

 

 

PHYSICS Pathway Team

Leader:

Oommen George

Faculty

Paul Goains

Faculty

Larry May

Faculty

Laria Redjimi (Radia)

Advising staff

 

 

MATH Pathway Team – Leader: Ann Tate

Faculty

JP Anderson

 

Faculty

Tim Bell

 

Faculty

Regan Boudra

 

Faculty

Kristen Foxley

 

Faculty

Tanya Madrigal

 

Faculty

Ryan Martinets

 

Faculty

Ryan Newman

 

Faculty

Keith Richards

 

Faculty

Shannon Solis

 

Advising staff

 

 

 

ENGINEERING Pathway Team

 

Leader:

Catherine O’Brien

 

Faculty

Nate Wiggins

 

Faculty

Connie Gomez

 

Faculty

Sharon Sledge

 

Advising staff

 

 

ENGINEERING DESIGN GRAPHICS (3)- Pathway Team

Leader:

Debra Acuff

Faculty

Anna Cummings

Faculty

Mary Ann Blake

Faculty

Darrick Reeves

Advising staff

 

 

COMPUTER SCIENCE Pathway Team &

INFORMATION TECHNOLOGY – Pathways Team

Leader:

Gail Mason

Faculty

Mike Kent

Faculty

Bryan Moss

Faculty

Norm Liebling

Faculty

Sharon George

Faculty

Pam Betts

Faculty

Ralph Penn

Faculty

Terry Hanks

Faculty

Joyce Welby

Faculty

Jim Meeks

Advising staff

 

Susan Starr

Oommen George

Sharon Sledge

Ethel Cornforth

Paul Goains

Debra Acuff

Danielle McGrath

Larry May

Anna Cummings

Barbara Schumacher

Laria Redjimi

Mary Ann Blake

Christopher Wild

JP Anderson

Darrick Reeves

Ann Cartwright

Tim Bell

Gail Mason

Rachel Garcia

Regan Boudra

Mike Kent

Bennie Jenkins

Kristen Foxley

Bryan Moss

Liana Boop

Tanya Madrigal

Norm Liebling

Karen Duston

Ryan Martinets

Sharon George

John Franklin Dzuryak

Ryan Newman

Pam Betts

Malcolm Sadler

Keith Richards

Ralph Penn

Catherine O’Brien

Shannon Solis

Terry Hanks

Nate Wiggins

Connie Gomez

Joyce Welby

 

 

Jim Meeks

 

Pathways Resources Teams

Pathways Resource Teams

English/ Communications Faculty

Barbara Brown (Team Contact)

Kim Miller-Davis

Paullett Golden

Katherine Ryan

American History

Abbie Grubb (Team Contact)

John Gillespie

Leslie Kauffman

Maria Donaire-Cirsovius

Math Faculty

Matt Lewis

Government / Political Science

Cody Pogue (Team Contact)

Marcia Beyer

Michael Patterson

BK Silva

Will Parent

Life & Physical Sciences Faculty

Mary Wisgirda (Team Contact)

Christopher Wild

Karen Duston

Susan Starr

Ann Cartwright

Social and Behavioral Sciences

Tonja Conerly (Team Contact)

Ryan Navejar

Janet Blackburn

Melodee Alexander

Deniss Edwards

Angie Sprowl

Darla Rocha

Language, Philosophy, & Culture Faculty

Kim DeLauro (Team Contact)

Dawn Eaton

Paulette Golden

Susan Palmer

Ed Aiman

Abbie Grubb

Component Area

Todd Allison (Team Contact)

Kim DeLauro

Monica Yancey

Shera Carter

Judy Harrison

Kory Koehler

Sarah Chaudhary

Creative Arts Faculty

Todd Allison (Team Contact)

Eric Late

Guillermo Hernandez

Christina Potts

Jamie Williams